A macska (ms nven hzimacska, tudomnyos nevn Felis silvestris catus) egy kisebb termet hsev emlsllat, amely a macskaflk (Felidae) csaldjn bell, a Felis nem Felis silvestris fajhoz tartozik, a vadmacska alfaja. gyes ragadoz, tbb mint 1000 faj tekinthet a zskmnynak. Emellett meglehetsen intelligens, beidomthat egyszer parancsok vgrehajtsra vagy szerkezetek mkdtetsre (illetve kpes nllan is kisebb feladatok betanulsra) (Lsd: A macska intelligencija).
Krlbell 8000 vvel ezeltt kezdett az ember trsasgban lni, teljes hziastsa mintegy 4000 ve Egyiptomban trtnt. Szmos fajtja s sznvltozata ltezik. Termszetes mutcik rvn szrtelen s farok nlkli vltozatait is kitenysztettk. A macskk tbb mint szzfle hangjel s testbeszd segtsgvel kommuniklnak, mint pldul nyvogs („mia”), csiripels, dorombols, fjs, morgs. A lovakhoz s ms hzillatokhoz hasonlan a macskk is kpesek vadon lve fennmaradni. Az nllan l macskk gyakran kisebb kolnikat alkotnak. Az llatvdk beszmoli szerint azonban hossz tvon csak igen kevs pldny kpes gazdtlanul letben maradni, tbbsgket elpuszttjk a jrmvek, a ragadozk, az hsg, az idjrs viszontagsgai s a betegsgek. Ezrt szmos orszgban, kztk haznkban is a macskk s ms hzillatok elhagysa, illetve otthonukbl val szndkos eltvoltsa (bntalmazsukhoz hasonlan) bntetend.
A macska sok kultra legendiban s mtoszaiban tlt be jelents szerepet, az egyiptomiak, a knaiak s a vikingek si trtneteiben is szerepel. ltalban tisztelik, de olykor becsmrlik is.
A hziastsa eltti legkzelebbi se az afrikai vadmacska avagy lbiai fakmacska (Felis silvestris lybica).
Eurpai vadmacska (Felis silvestris)
Afrikai vadmacska (Felis silvestris lybica)
1758-ban Linn a hzimacsknak a Felis catus rendszertani nevet adta, 1775-ben Johann Christian Daniel von Schreber a vadmacskt Felis silvestris nven sorolta be. Jelenleg a hzimacskt ennek alfajaknt tartjk szmon; a Zoolgiai Nevezktan Nemzetkzi Szablyzata rtelmben a faj hivatalos neve azonban F. catus, mivel ezt Linn elsknt publiklta. A gyakorlatban azonban a biolgusok a vadmacska pldnyait F. silvestris, a hzimacska pldnyait pedig F. catus nven tartjk szmon. A Zoolgiai Nevezktan Kzlemnye (2003. mrcius 31-n megjelent 60. ktetnek 1. rszben) 2027-es szm szakvlemnye alapjn 17 meghatrozott faj a vad fajok alapjn nevezend meg, amennyiben azok egyidsek a vadmacskval vagy annak hziastott formival. Ennek rtelmben a vadmacska neve F. silvestris, a hziastott alfajai pedig F. silvestris catus (a F. catus tovbbra is rvnyes marad azokra a hziastott formkra, melyek ms stl szrmaznak).
Johann Christian Polycarp Erxleben Anfangsgrnde der Naturlehre (1772) s Systema regni animalis (1777) cm mveiben Felis domesticus nven jegyezte fel a hzimacskt. A Zoolgiai Nevezktan Nemzetkzi Szablyzata rtelmben ez az elnevezs s vltozatai a Felis catus domesticus s a Felis silvestris domesticus habr gyakran lthatk, rvnytelenek.
A macska hziastsa rendkvl sokig tartott, kezdete az ember letelepedsnek idszakra tehet.
Egyre tbb bizonytk kerl el, melyek azt bizonytjk, hogy a folyamat mr jval elbb elkezddtt, mint ahogyan azt ma gondoljuk. Klnbz maradvnyokat talltak Jerik mellett, melyek kort 9000 vesre becslik. Egy ideig nem volt bizonytk arra, hogy ezek tnyleg hziastott llatok lehettek, de egy francia paleozoolgus, Jean-Denis Vigne s munkatrsai 2004. prilisban a ciprusi Shilloukambos mellett feltrtak egy egykori kkorszaki telepls temetjben egy srt, amelyben az eltemetett ember mellett egy macska csontjait is megtalltk. Anatliban is talltak olyan, krlbell i. e. 6000 tjn kszlt szobrokat, amelyek macskval jtsz asszonyokat brzolnak. Ezek alapjn felttelezhet, hogy a macska hziastsa El-zsia terletn mr 9500 vvel ezeltt is elkezddhetett. Egy 2007-es DNS vizsglat eredmnye szerint stl mr 100-130 ezer vvel ezeltt elvlt, jval korbban, mint azt a rgszeti leletek bizonytjk, majd a termkeny flhold terletn l emberekhez szegdtt, hamarabb, mint a kutya.
Egy kori egyiptomi macskaszobor, a Louvre mzeumbl.
Az kori Egyiptombl az ember s a macska kztti kapcsolatot igazol els leletek (mmik s rsos adatok) az - s Kzpbirodalom kztti idszakban (i. e. 2000 krl) keletkeztek, mikor a macska hziastsa mr valsznleg megtrtnt, ugyanis a „mi” s „mi” (avagy „imi” s „imi”) nven feljegyzett hm s nstny macskkrl nem derlt ki egyrtelmen, hogy vadllatok voltak-e. Kezdetben csak szent llatknt – Bsztet szent llataknt – tiszteltk ket (elpuszttsuk hallbntetst vont maga utn) s sajt kultuszuk alakult ki, ksbb azonban mr amiatt is tenysztettk a macskkat, mert magtraiktl tvol tartottk az egereket s ms rgcslkat, st a sivatagbl betved kgykat is. A macskakultusz erejt jl pldzza az az i. e. 525-ben lezajlott hadjrat, mely sorn II. Kambszsz, perzsa kirly meghdtotta Egyiptomot, miutn Pelusium ostromnl katoni fedezshez l macskkat (s ms szent llatokat) hasznlt fel, mivel rjtt, hogy emiatt hadseregvel az egyiptomiak nem lesznek hajlandk harcba szllni. (Megjegyzend, hogy Perzsiban, ahol ez id tjt a macskkat nem kedveltk klnsebben, a muzulmn hit elterjedsig a kutya szmtott szent llatnak, br a fekete macska ezutn is a gonoszsgot szimbolizlta.) Szicliai Diodrosz is feljegyzett egy Julius Caesar idejben trtnt esetet, mikor a feldhdtt tmeg vgzett egy rmaival, aki vletlenl meglt egy macskt.
Kzvetett bizonytkok alapjn valsznsthet, hogy az si Egyiptom szent macskinak egyenes gi leszrmazottai napjainkban a kenyai Lamu szigetvilgban lnek. A kzvetett bizonytkok: a hasonl testfelpts, az archeolgiai bizonytk az vezredes lhelyekre vonatkozan, a Lamu s Egyiptom kztt zajlott vrs-tengeri kereskedelem s a szigetek genetikai elklnlse.
Szmos knai rajz bizonytja, hogy a tvol-keleten mr i. e. 1500 krl ismertk a macskt, mely az Egyiptommal sidk ta kapcsolatban ll Indibl kerlhetett oda, ahol vallsi ceremniknl kapott fontos szerepet. Kezdetben a gazdagok sttusszimbluma volt, majd a ksbbiekben az rtkes selyem krtevktl val megvdshez hasznltk fel. Japnban a szent iratok megvsban nyjtott segtsget.
Az kori grgk s rmaiak az egyiptomiakhoz hasonlan nagy tiszteletben tartottk ket. Habr Eurpban mr az i. e. 5. szzadban megjelentek a macskk az Itliai-flszigeten ltrehozott grg Magna Graecia tartomnyban, viszonylag ksn, az 1. szzadban kezdtek elterjedni az szak-Afrikbl s a Kzel-Keletrl rkez llatok, melyek gnllomnyt a ksbbiekben az eurpai vadmacskval trtn keresztezds gazdagtotta. Egyiptombl az akkortjt fltve rztt macskk els pldnyait a grgk csempsztk ki, s mire a fra csapatokat kldtt a visszaszerzskre, mr megkezddtt az llatok terjesztse (a fnciaiak rszvtelvel) a Fldkzi-tengeren keresztl. Britanniba (ahogy Pannniba is), az els pldnyokat a rmaiak vittk be, akik szmra az eleinte luxusllatknt tartott macskk a szabadsg s a fggetlensg jelkpv vltak.
A kora kzpkorban a macskk Eurpa-szerte elterjedtek, mivel egyrtelmen hasznosnak bizonyultak a fldmvelssel foglalkoz terleteken s a vrosokban is. A 9-10. szzad tjn lt walesi uralkod, Hywel Dda (avagy J Hovel) mg trvnyben tiltotta meg a macskk bntalmazst s elpuszttst (amellett, hogy rukat is meghatrozta). Ekkortjt Angliban a ritka s rtkes macskk mg az udvari nemessg hlgytagjainak trsllataiknt ltek. A ksbbiekben azonban a keresztny egyhz a stn kpmsnak, valsggal a gonosz megtesteslsnek kezdte tekinteni ket, s hveinek a macskk megknzst s meglst javasolta. Azt is hirdettk, hogy a boszorknyok jszaka macska alakjt ltik magukra. 1484-ben VIII. Ince ppa pogny llatoknak kiltotta ki ket, s ezzel hivatalosan is megkezddtt az vszzadokon t tart ldzsk. Szmuk gyors temben cskkent, ennek hatsra az egerek s a patknyok risi szmban elszaporodtak, s egyttal ez tehet felelss a jrvnyok, kztk a fekete hall, azaz a pestis megjelensrt is.
A tengerszek ebben az idszakban is kedveltk ket, az angol haditengerszetnl pldul bekerltek a legnysgi llomnyba. gy vltk, hogy szerencst hoznak gazdjuknak, s megmutatjk a kedvez szeleket. Sajt nyelvkben gyakran megjelenik pldul a cicamancs, ami gyenge szellt jelent. A hajkon, a 15. s a 18. szzad kztt a vilg sszes tjra eljutottak, kztk j-Zlandra is, ahol helyrehozhatatlan puszttst vgeztek az shonos, rpkptelen futmadarak krben.
A kor haladtval az emberek egyre jobban felismertk hasznukat, tartsuk ismt termszetess vlt. A 19. szzadban mg mindig akadtak olyan knyvek, melyek rossz sznben tntettk fel a macskkat. Tudatos tenysztsk kezdete is erre az idszakra tehet. 1871-ben kerlt sor az els eurpai macskakillts megrendezsre, a londoni Crystal Palace-ben.
A 20. szzadra az egyik leggyakoribb hzillatt vlt, emellett orvosi, genetikai s fiziolgiai kutatsok alanyaknt kezdtk felhasznlni. Magatartsuk az 1960-as vekben lett vizsglat trgya. Egyes pldnyaik az els emberes rutazsokat elkszt ksrleti replseken is rszt vettek. A becslsek alapjn a kedvtelsbl tartott egyedek szma az 1990-es vekben a trtnelem sorn elszr haladta meg a kutykt, a 21. szzad elejre pedig a hzimacskk ltszma vilgszerte meghaladta az 500 millit. A hziasts ellenre is kpesek vadon lni, s gyakran kisebb kolnikat alkotnak.
Mtoszok, hiedelmek s legendk
Szmos si valls szerint a macskk felemelkedett lelkek, melyek az emberek trsai vagy vezeti, minden dolgok tudi, akik azrt hallgatnak, hogy ne befolysoljk prtfogoltjaikat. Egyes hiedelmek szerint hatodik rzkkel rendelkeznek, kpesek a lelkek, a szellemek s a gonoszsg szlelsre.
Peru partjai mentn lak indinok legfbb istenket, Aiapaecet regemberknt brzoltk hossz macskafogakkal s bajusszal. rkdtt a vadszat sikere s a nemi aktus termkenysge felett.
Egyiptomban, Bsztet az otthonok, a termkenysg s a hzimacskk istennje volt. Alakja ksbb tbb istennvel is egybemosdott, tekintettk Szahmet oroszlnistenn bks alakjnak, s Hathorral is azonostottk. gy R szemeknt is utaltak r, mely a napisten bosszjnak eszkze volt. Macskaknt vagy macskafej emberalakknt brzoltk, tbbnyire egy szisztrummal a kezben. Kultusza kzpontjul a Nlus deltjnl ll Per-Basztet (grg nevn Bubasztisz) vrosa szolglt, ahol a kultusz i. e. 390-ben trtnt betiltsig, mintegy 2000 ven t minden vben nagy nnepsgeket tartottak a tiszteletre, s ahol az vezredek sorn egy nekropoliszban mumifiklt macskk szzezreit helyeztk el – melyeket (egy kivtelvel) ksbb az angol gyarmatostk gzhajik zemanyagaknt elgettek, illetleg rlt formban trgyaknt hasznostottak.
A grg istenek kzl Artemisz (akinek rmai megfelelje Diana) s Hekat ktdik ehhez az llathoz.
Egy si keleti legenda szerint a macska az oroszln tsszentsbl szletett, No brkjn.
A macska Cat Sidhe illetve Cait Sith nven, idnknt emberi alakot is lt llekrablknt bukkan fel a kelta mitolgiban.
Freya, Niels Blommr 1852-ben kszlt festmnyn
A skandinv mitolgiban is fontos szerepet tlt be, ugyanis a vikingek trsllatknt s patknyfogsra is hasznltk az ltaluk hziastott s Skogskattnak nevezett norvg erdei macskt. A Gleipnirnek nevezett lnc, melyet a trpk kovcsoltak (a Fenrir nev farkas megktsre), tbbek kztt sszetevknt tartalmazza a macska jrsnak hangjt is. Freya, a szerelem, a termkenysg s a hbor istennje ersen ktdtt a macskkhoz, melyeket szent llatainak tekintett. Gyakran brzoltk egy szekren utazva, melyet kt l mret szrnyas macska hzott. A menyasszonyoknak gyakran adtak ajndkba macskaklykt az istenn nevben. Misztriumban a Hold a macska szimblumaknt jelenik meg (ehhez hasonlan ms npek, pldul az egyiptomiak mtoszaiban is ktdik a Holdhoz).
A hindu Shashtit, a hzassg s a szlets istennjt is gyakran macskn lovagolva brzoljk. A buddhizmusban a macskalt a jk privilgiuma, a Paradicsomba val belps elszobja.
Mohamed prfta kedvenc macskjt Muezza-nak hvtk. A rla szl legismertebb trtnet szerint, mikor egyszer Mohamed imdkozni indult, fel akarta venni az egyik kntst, melynek ujjn a macska aludt. Mivel nem akarta felbreszteni az llatot, levgta a ruha ujjt. Mikor visszatrt, a macska felbredt s meghajolt Mohamed fel, aki viszonzskppen hromszor megsimogatta kedvenct. Egy hasonl trtnet szl egy megnevezetlen knai csszrrl is.
Knban a macskt az rt szellemek s dmonok mgikus ervel felvrtezett ellensgnek tekintettk. A knai asztrolgit alkalmaz rgikban helyenknt a nyl vt a macska vnek neveztk el s az ez vben szletett emberek szemlyisgt hozz hasonltjk. Nhol ldozatokat mutattak be a tiszteletre, a dli terleteken azonban nyencsgknt kezdtk fogyasztani.
Ahogy a Tvol-Keleten sokhelytt, Japnban is szerencsehozknt tekintettek r. Ehhez egy 17. szzadi legenda szolglt alapul, amely szerint egyszer a Toki kzelben ll Gotokuji templom szerzetesnek macskja megmentett egy gazdag s magas rang embert, akit elcsalt egy fa all, amibe rvidesen belecsapott a villm. A boltok bejratnl mg napjainkban is lthatk a felemelt lbukkal integet macskt brzol szobrok (az gynevezett Maneki Neko-k), melyek a nphit szerint szerencst s zleti sikert hoznak.
A 15. szzadi Gerolamo Visconti boszorknyokrl rt ismertetjben megemlti, hogy jszaknknt a boszorknyok macska alakjban prblnak az alv gyermekek kzelbe frkzni. Ezutn kezdett elterjedni az a francia szoks, mely szerint a templomok alapjba egy macskt temettek, amivel szimbolikusan elfojtottk a gonosz erket s legyztk a stnt. 1607 tjn kerlt be az eurpai folklrba az az elkpzels, amely szerint a macska megfojtja az jszltteket, s orrt a gyermek szjhoz tve kiszvja bellk a lelket. A trtnet annyira elterjedt, hogy egyszer egy angol brsg is ezt a kvetkeztetst vonta le egy gyermek hallval kapcsolatos gyben. Tbb magyarzat is szletett arra vonatkozan, hogy mirt trtnhet mindez. Az egyik elkpzels szerint a macska fltkeny az jszlttre, akinek gazdi tbb figyelmet szentelnek. Egy msik indokls szerint a gyermek szjbl rad tejszag kszteti erre az llatot. Ez utbbi elkpzelsnl nem vettk figyelembe, hogy mg ha a macska tejen is nevelkedik, ltalban szvesebben iszik vizet.
Br a Biblia nem r a macskrl, a keresztny nphagyomny megemlkezik arrl, hogy az jszltt Jzust a jszolban egy macska tartotta melegen. A trtnet egy msik vltozata szerint a macska puszttotta el azt a mrgeskgyt, amit a stn kldtt, hogy vgezzen Jzussal. Ksznetkppen Szz Mria megsimogatta az llatot, melynek fejn M bet, htn pedig stt sv vlt lthatv, amely a cirmos leszrmazottain is megmaradt.
A kzhiedelem szerint a macskknak kilenc lete van. A szvssgukra vonatkoz elismers alapja az az szrevtel, hogy a macskk nha ltszlag megfeledkeznek ltfenntartsi sztnkrl, s hogy tllnek olyan zuhansokat is, amelyek ms llatok szmra feltehetleg vgzetesek lennnek.
Egyes macskkkal kapcsolatos babonk a 21. szzadban is fennmaradtak, pldul vannak akik gy tartjk, hogy balszerencst hoz, ha egy fekete macska keresztezi az tjukat. Az angolszsz orszgokban az oktber vgi halloweent megelzen az llatvdk rendszerint nem adnak rkbe fekete pldnyokat, mivel tartanak attl hogy egyes befogadk csupn a trfk vagy hiedelmek miatt kvnnak hozzjutni ezen llatokhoz, esetleg stnista ritulk keretn bell kvnjk felldozni ket.
Hres macskabartok s macskagyllk
Szmos hressg macskabartknt kerlt be a kztudatba. Kzjk tartozik pldul Richelieu bboros, Winston Churchill, Ernest Hemingway, Bohumil Hrabal, II. Mikls, Ottlik Gza s Weres Sndor is. Egyes ismert szemlyek pedig megvetettk vagy egyenesen gylltk ezeket az llatokat, mint pldul Nagy Sndor, Julius Caesar, Dzsingisz kn, Napleon, Hitler vagy Sztlin.
Hres macskk
A trtnelem sorn szmos macska vlt ismertt, esetenknt hres gazdik, szokatlan tulajdonsgaik vagy tetteik rvn.
A macskk sportos alkatak, testk gyors, intenzv tevkenysgre alkalmas, gy idelis a ragadoz letmdhoz. J futk, rvidtvon kpesek elrni az akr 50 km/h-s sebessget is. zleteik hajlkonyak, hossz lbaikkal, rugalmas ers izmaikkal remekl ugranak, kpesek fgglegesen felfel a kertsekre vagy falakra akr kt mter magassgba is felugrani, ll helyzetbl. Emellett igen j az egyenslyrzkk (egyenslyuk megtartst hossz hajlkony farkuk is segti), reflexeik gyorsak.
A macskk gyakran sszegmblydve alszanak.
A klykket 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti, a felntt egyedeknek naponta 1-2 tkezsre van szksgk, melyek sorn testtmeg-kilogrammonknt mintegy 4-5 dekagramm tpllkot fogyasztanak el.
A macskk ms llatokhoz kpest meglehetsen sok idt tltenek alvssal, klnsen idsebb korukban. A napi alvsignyk krlbell 12-16 ra, de tlagosan 13-14 rt alszanak, nmelyikk azonban akr napi 20 rt is kpes alvssal eltlteni. Geoffrey B. West s Van M. Savage amerikai kutatk tanulmnya szerint az emlsllatok alvsignye testmretk nvekedsvel cskken, br az alvsignyt az agy mrete s energiafelhasznlsnak mrtke, valamint az letmd is befolysolhatja (pldul a ragadozk tbbet alszanak).
A macska idnknt fllomban pihen, ehhez ltalban a lbait behajltva lekuporodik, ill. lefekszik, szemeit behunyja, fleit elre vagy a zajok irnyba fordtja. A fllomban tlttt id vgn rendszerint alv pzt vesz fel (pldul sszegmblydik), majd elalszik. Az alvsi folyamat az emlskhez s a madarakhoz hasonlan zajlik. A felsznes alvst felvlt mlyalvsi szakaszban az izmok ellazulnak s bekvetkezik a REM-fzis vagy lomfzis, mely sorn az agyi aktivitst jelz EEG jelek hasonltanak az brenltnl megfigyelhetekre. Ezt az idszakot a gyors szemmozgs mellett a br s az izomzat rngatzsa is jelezheti. A mintegy 6-7 perces mlyalvsi szakaszt krlbell 20-30 perces felsznes alvs kveti, melynek vgn a macska nha felbred s testhelyzett megvltoztatva jra elalszik. Az alv llat szmra a zaj vagy egyb zavar krlmny hatsra trtn hirtelen felbreds stresszt okoz, amely hossz tvon, gyakran megismtldve pszichikai rendellenessget, betegsget is eredmnyezhet.
jszakai letmdot folytat llatok lvn a macskk (elssorban a fiatalabb pldnyok) gyakran hiperaktvv s jtkoss vlnak az esti vagy a hajnali rkban. Az ilyen idszakokat „esti/jszakai rletnek” vagy „fl rs rjngsnek” is nevezik.
A macska vrmrsklete nagyban fgg fajtjtl illetve tartsi krlmnyeitl. A sovnyabb pldnyok ltalban aktvabbak testesebb trsaiknl.
A macska norml testhmrsklete 38-39 C. A macsknak hemelkedse van vagy lzas, ha a testhmrsklete elri a 39,5 C -ot vagy feljebb emelkedik, amennyiben pedig 37,5 C al cskken, akkor kihlt. sszehasonltskppen az ember normlis testhmrsklete krlbell 36,8 C. A hzimacska szvverse percenknt 140 s 220 kztt van, nagyban fgg attl, hogy az llat mennyire izgatott (nyugodt llapotban 150 s 180 kz esik, amely nagyjbl a duplja az ember szvversnek). |